Airijos ekonomikai bus nepalankūs visi „Brexit“ scenarijai – tyrimas

Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES) suduos smūgį Airijos ekonomikai, neatsižvelgiant į tai, kokio pobūdžio susitarimą galiausiai pasieks Londonas ir Briuselis, parodė Airijos vyriausybės užsakymu atliktas tyrimas.

Tyrime palyginti keturi galimi „Brexit“ scenarijai ir scenarijus, pagal kurį Didžioji Britanija lieka ES sudėtyje.

Pagal nepalankiausią scenarijų Londonas ir Briuselis nepasieks susitarimo ir Didžioji Britanija pereis prie Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklių. Dėl to Airijos BVP prieaugis iki 2030 metų bus 7 proc. mažesnis negu tuo atveju, jeigu Didžioji Britanija liktų ES, parodė analizė, kurią atliko konsultacijų įmonė „Copenhagen Economics“.

Toks smūgis Airijos ekonomikai atsieis 18 mlrd. eurų, o šalies BVP metinis vidutinis augimo tempas sulėtės nuo 2,2 iki 1,7 procento.

Palankiausias būtų scenarijus, pagal kurį Didžioji Britanija prisijungtų prie platesnės Europos ekonominės erdvės (EEE) – šis scenarijus dažnai vadinamas Norvegijos modeliu. Tokiu atveju Airijos BVP prieaugis būtų tik 2,8 proc. mažesnis, nes prekyba dauguma produktų tebebūtų neapmuitinama.

„Šis tyrimas neabejotinai parodo, koks svarbus yra patenkinamas pereinamasis laikotarpis ir susitarimas dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES“, – pareiškė Airijos verslo inovacijų ministrė Heather Humphreys (Hifer Hamfris).

„Dalyvaudama derybose kaip ES dalis ir visapusiškai palaikoma (ES) vyriausiojo derybininko Michelio Barnier (Mišelio Barnjė), vyriausybė yra tvirtai pasiryžusi siekti susitarimo, kuris būtų kuo geresnis Airijos žmonėms“, – pridūrė ji.

Briuselis ir Londonas šiuo metu tariasi dėl pereinamojo laikotarpio susitarimo sąlygų ir šias derybas tikimasi užbaigti kovo mėnesį. Po to bus pradėtos derybos dėl būsimo susitarimo.

Didžiosios Britanijos vyriausybė iki šiol atmesdavo galimybę prisijungti prie EEE arba likti Europos bendrosios rinkos ar muitų sąjungos dalimi.

Tačiau jeigu derybose dėl „Brexit“ būtų susitarta dėl narystės muitų sąjungoje, neigiamas poveikis Airijos BVP sudarytų 3,4–4,3 proc. ir jį iš dalies lemtų didesnė reguliavimo nuostatų skirtumų rizika, parodė tyrimas.

O jeigu ES ir Didžioji Britanija pasirašytų laisvosios prekybos susitarimą, Airijos BVP prieaugis taip pat būtų 4,3 proc. mažesnis negu tuo atveju, jeigu Didžioji Britanija liktų ES.

www.bns.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus