Britanija išsiunčia 23 rusų diplomatus dėl buvusio rusų šnipo apnuodijimo

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May (Tereza Mei) trečiadienį pareiškė, kad iš šalies išsiunčiami 23 rusų diplomatai ir įšaldomi aukšto lygio kontaktai su Rusija, taip pat atšaukiamas aukšto rango asmenų dalyvavimas Pasaulio futbolo čempionato renginiuose, tvirtindama, kad Maskva „kaltintina“ dėl savo buvusio šnipo apnuodijimo.

Th. May sakė sieksianti „tvirto tarptautinio atsako“ per JT Saugumo Tarybos posėdį, šaukiamą vėliau trečiadienį Niujorke Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimui kovo 4 dieną apsvarstyti.

Rusija vėl neigia bet kokią savo sąsają su šiuo įvykiu, ir jos ambasada Londone perspėjo, kad Th. May pareiškimas yra „visiškai nepriimtinas ir trumparegiškas“.

Th. May sakė parlamentui, kad Rusija nesugebėjo atsakyti į reikalavimą paaiškinti, kaip sovietiniais laikais sukurta cheminė medžiaga „Novičiok“ galėjo atsirasti ir būti panaudota Solsberyje.

„Nėra jokios alternatyvos išvadai, kad Rusijos valstybė kaltintina dėl pasikėsinimo į pono Skripalio ir jo dukters gyvybę“, – sakė ji.

„Tai reiškia neteisėtą Rusijos valstybės jėgos panaudojimą prieš Jungtinę Karalystę“, – pabrėžė Th. May.

„Priešiška veikla“

Nacionalinio saugumo tarybos posėdyje anksčiau trečiadienį Th. May, vardindama priemones, paskelbė, kad 23 rusų diplomatai, kurie, manoma, yra nepaskelbti žvalgybos pareigūnai, privalo išvykti iš Britanijos per savaitę.

Ji įšaldė visus planuotus aukšto lygio kontaktus, atšaukė kvietimą apsilankyti Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui, bet pabrėžė nenorinti visiškai nutraukti ryšių.

Th. May dar patvirtino, kad jokie britų karališkieji asmenys ir vyriausybės ministrai nedalyvaus Pasaulio taurės (futbolo) renginiuose Rusijoje vasarą.

Ji taip pat kalbėjo apie naujų priemonių taikymą asmenims, atvykstantiems į Britaniją ar gyvenantiems joje, jei jie yra atsakingi už žmogaus teisių pažeidimus ar planavo „priešišką veiklą“.

NATO narės, tarp jų ir Jungtinės Valstijos, išreiškė savo palaikymą Britanijai, kurioje pirmą kartą po Antrojo pasaulinio karo Europoje buvo panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga.

Šis klausimas bus nagrinėjamas ne tik JT Saugumo Tarybos posėdyje Niujorke, bet ir Europos Sąjungos vadovų susitikime Briuselyje kitą savaitę, sakė Europos Vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Rusija ignoruoja

Britų ministrė pirmininkė pirmadienį parlamentui pareiškė, jog „labai tikėtina“, kad Maskva yra atsakinga už S. Skripalio ir jo dukters, kurie guli ligoninėje kritinės būklės, apnuodijimą; vienas policininkas taip pat hospitalizuotas.

Ji pareikalavo, kad Maskva iki antradienio 24 valandos paaiškintų ar yra tiesiogiai atsakinga, ar praradusi minimos nervus paralyžiuojančios medžiagos kontrolę; tačiau, anot jos, į tai buvo atsakyta „sarkazmu, panieka ir ignoravimu“.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas trečiadienį atmetė, jo žodžiais, „nepagrįstus kaltinimus“ ir pareiškė, kad Maskva nesitaikstys su „ultimatumų kalba“.

„Maskva neturi nieko bendra su įvykiu Britanijoje“, – patikino D. Peskovas, pakartodamas, kad Maskva yra pasiruošusi bendradarbiauti atliekant tyrimą.

Tačiau Maskva imsis atsakomųjų priemonių britų žiniasklaidos atžvilgiu, jeigu Rusijos televizijai RT bus uždrausta transliuoti Jungtinės Karalystės teritorijoje, Londonui svarstant galima atsaką į vieno buvusio rusų šnipo apnuodijimą Anglijos mieste, trečiadienį pareiškė Kremlius.

„Į bet kokius neteisėtus veiksmus bet kurios Jungtinėje Karalystėje veikiančių Rusijos Federacijos žiniasklaidos priemonių atžvilgiu; be abejo, bus atsakyta abipusiškumo principo pagrindais“, – žurnalistams trečiadienį sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

S. Lavrovas sakė, kad Kremlius pasirengęs bendradarbiauti.

Pasak jo, Maskva gali atsakyti į Londono užklausą dėl buvusio Rusijos žvalgybos pareigūno apnuodijimo per 10 dienų, kaip numatyta Konvencijoje dėl cheminių ginklų uždraudimo.

Rusija reikalauja, kad Didžioji Britanija pateiktų prieš S. Skripalį ir jo dukrą panaudotos nervus paralyžiuojančios medžiagos mėginių.

www.bns.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus