Kruviną egzekuciją išgyvenęs kalinys bus žudomas dar kartą?

JAV federalinio teismo teisėjas nurodė Alabamos valstijos kalėjimo pareigūnams išsaugoti visus įkalčius, susijusius su nepavykusia egzekucija, įskaitant mirtininko dėvėtus drabužius. To imtasi po nesėkmingo bandymo suleisti mirtiną injekciją, kurį nuteistojo advokatas pavadino „nerangiu ir kruvinu“.

Alabamos šiaurinės apygardos vyriausioji teisėja Karon Bowdre taip pat nurodė kalėjimo pareigūnams leisti atlikti išsamų medicininį 61-erių kalinio Doyle’o Lee Hammo, kurio egzekucija praėjusios savaitės ketvirtadienį buvo nutraukta praėjus maždaug 2,5 valandos po to, kai jis buvo nuvestas į „mirties kambarį“, tyrimą.

D. L. Hammo advokatas Bernardas Harcourtas sekmadienį tinklaraštyje po to, kai jo klientą beveik dvi valandas tyrė gydytojas, rašė, kad „intraveninę procedūrą vykdęs personalas beveik garantuotai pradūrė Doyle’o pūslę, nes jis visą kitą dieną šlapinosi krauju. Jie taip pat greičiausiai kliudė jo klubo arteriją, nes vienu metu staiga pasipylė daug kraujo.“

„Jis jaučia skausmą nuo pilvo apačios iki viršutinės šlaunies dalies, – rašė B. Harcourtas, paminėjęs daugiau nei 10 dūrių žymų. – Dabar jis smarkiai šlubčioja ir jaučia didelius skausmus.“

D. L. Hammas antradienį vėl buvo uždarytas mirtininko vienutėje, B. Harcourtas sakė CNN, pridūręs, kad daktaro tyrimo ataskaita bus parengta jau trečiadienį.

„Fizine prasme jam skauda, – sakė advokatas. – Emociškai jis yra traumuotas.“

„Tik laiko klausimas“, sako pareigūnas

B. Harcourtas ne vieną mėnesį aiškino, kad bandymas įvykdyti egzekuciją jo klientui prilygsta „žiauriai ir neįprastai bausmei“, nes D. L. Hammo venos esančios pernelyg pažeistos limfomos (limfinės sistemos vėžio) ir daugelį metų trukusio narkotikų vartojimo.

Jo klientas esą taip pat serga hepatitu C, kenčia nuo traukulių ir yra patyręs pakartotines stiprias galvos traumas, teismo dokumentuose rašė advokatas.

Egzekuciją įvykdyti turėję asmenys ketvirtadienį vakare pakartotinai badė mirtininko blauzdas, čiurnas ir kirkšnį, kol valstijos pareigūnai galiausiai atšaukė procedūrą.

„Tai buvo daugiau nei monstriškas teisingumas ar žiauri ir neįprasta bausmė, – Kolumbijos universiteto teisės mokyklos profesorius B. Harcourtas rašė jos interneto svetainėje. – Tai buvo kankinimas.“

Tačiau Alabamos pareigūnai tikina, kad jie esą viso labo pritrūkę laiko užbaigti procedūrą iki vidurnakčio, kaip tai numatė protokolas.

„Nesakyčiau, kad mes šįvakar susidūrėme su problema, – iškart po nepavykusios egzekucijos žurnalistams sakė Alabamos kalėjimų departamento komisaras Jeffas Dunnas. – Vienintelis dalykas, kurį galiu pridurti, kad jų mediciniu įvertinmu, tai buvo tik laiko klausimas – dėl vėlyvo meto.“

Alabamos valstijos generalinio atornėjaus (prokuroro) biuras atsisakė CNN komentuoti bylos detales. Naujas svarstymas teisme numatytas kovo 6 dieną.

Advokatas prašė mirtino kokteilio

Nepavykusi D. L. Hammo egzekucija nėra vienintelis atvejis JAV, kai iškyla klausimų dėl to, ar mirtinos injekcijos nėra pernelyg žiaurus bausmės būdas.

Visose 31 iš 50 JAV valstijų, kur vis dar vykdomos mirties bausmės, pagrindinė egzekucijos priemonė šiuo metu yra mirtinas švirkščiamų vaistų derinys. Po to, kai JAV Aukščiausiasis teismas 1976-aisiais po kelerių metų pertraukos vėl leido vykdyti mirties bausmes, šalyje įvykdytos 1469 egzekucijos, iš kurių tik 175 – ne mirtinos injekcijos būdu.

D. L. Hammas mirtininkų sąraše praleido beveik pusę savo gyvenimo. Jis buvo pripažintas kaltu ir nuteistas mirti dėl 1987 m. įvykdytos motelio darbuotojo Patricko Cunninghamo žmogžudystės. Du apiplėšime dalyvavę bendrininkai liudijo prieš jį mainais už sušvelnintas bausmes. (Be to, D. L. Hammas prieš tai įvykdė kitą žmogžudystę Misisipės valstijoje – Alfa.lt)

https://t.co/hYDuhTO0qJ

Alabamos valstija mirties bausmę vykdo suleisdama mirtiną injekciją, išskyrus tuos atvejus, kai mirtininkas pats paprašo, kad būtų naudojama elektros kėdė. Šios galimybės D. L. Hammas atsisakė.

B. Harcourto teigimu, jis prašė teismo leisti D. L. Hammui mirti, išgėrus „mirtiną vaistų kokteilį… kas leistų išvengti didelės skausmo ir kančių tikimybės, pono Hammo atveju sietinos su intravenine injekcija“.

Teismas šį prašymą atmetė. „Teismo nepriklausomi ekspertai sakė, kad bus juokų darbas patekti į jo venas, – prisiminė B. Harcourtas. – Kaip aš ir spėjau, tai buvo kruvinas jovalas.“

„Doyle’as susmuko, vos tik atlaisvinus diržus, – pasakojo advokatas. – Iš esmės jis pasakė, kad nori visa tai baigti – jis verčiau norėjo mirti, negu toliau tęsti.“

Toliau sieks egzekucijos

Alabamos generalinis atornėjus Steve’as Marshallas tviteryje tegė, kad prašymai sustabdyti ir atidėti D. L. Hammo egzekuciją pernelyg palankioje šviesoje vaizduojantys nuteistąjį.

Paskelbtame vaizdo įraše jis taip pat nupasakojo D. L. Hammo įvykdyto nusikaltimo aplinkybes ir pareiškė, kad teismas buvo užtikrintas, jog pasirinktas tinkamas egzekucijos metodas.

Anksčiau teismui pateiktuose dokumentuose S. Marshallas teigė, kad D. L. Hammas pernelyg ilgai laukęs, prieš pareikšdamas protestą dėl Alabamos valstijos naudojamą egzekucijos metodą, ir nesugebėjęs įrodyti, kad jo sveikatos būklė iš tiesų pablogėjusi.

Egzekucijos imtasi po to, kai JAV Aukščiausiasis teismas atmetė prašymą ją dar kartą atidėti.

Nauja mirties bausmės vykdymo data dar nėra paskirta.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus