Milžiniško pedofilijos tyrimo atomazga: australai reikalauja atšaukti kunigų celibatą

Aukšti Australijos Katalikų Bažnyčios hierarchai atmetė siūlymą panaikinti celibatą dvasininkų luome ir atskleisti išpažinties paslaptį, kurio sulaukė paskelbus su didelio pedofilijos tyrimo išvadas.

Šiandien Australijos karališkoji komisija instituciniams atsakams vaikų išnaudojimo klausimais paskelbė 5 metus trukusio tyrimo išvadas, kurias sudaro 189 rekomendacijos kaip reikėtų skirti daugiau dėmesio „rimta nesėkme“ tapusiam Australijos organizacijų negebėjimui apsaugoti labiausiai pažeidžiamus piliečius.

Itin svarbus tyrimas atskleidė, jog dešimtys tūkstančių vaikų buvo seksualiai išnaudojami įvairiose Australijos organizacijose. Daug kur keli prievartautojai seksualiai išnaudojo vaikus, rašoma ataskaitoje.

„Turime susitaikyti su faktu, jog organizacinis vaikų išnaudojimas palietė kelias žmonių kartas“, – teigiama išvadose.

Didžiausi kaltinimai Bažnyčiai

Vien Katalikų Bažnyčiai skirta apie 20 rekomendacijų. Kai kurie patarimai pakeistų per šimtmečius nusistovėjusią tvarką: kviečiama įvesti kunigų patikrinimą, privalomą išpažinčių ataskaitų davimą ir atšaukti dvasininkams privalomą celibatą.

61,4 proc. visų žmonių, kurie prisipažino buvę seksualiai išnaudoti religinėje institucijoje, prievartą patyrė katalikų organizacijose.

„Beveik nesuvokiama, jog seksualinis vaiko išnaudojimas buvo suvokiamas ne kaip gilių pasekmių aukai turintis nusikaltimas, bet kaip moralinė klaida, kurią įmanoma ištaisyti atgailaujant“, – teigiama raporte.

Tačiau Sidnėjaus arkivyskupas Anthony Fisheris atmetė galimybę sulaužyti išpažinties paslaptį ir pavadino ją „bandymu nukreipti dėmesį“. Kartu jis pridėjo, jog celibato panaikinimas nebūtinai užkirstų kelią vaikų išnaudojimui.

„Manau, jog debatai dėl celibato tęsis, nepaisant to, kaip žmonės sureaguos į šį klausimą, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė A. Fisheris. – Mes gerai žinome, kad tiek organizacijos, kuriose dvasininkai laikosi celibato, tiek ir tos, kuriose nesilaiko, susiduria su šia problema. Mes gerai žinome, kad tai nutinka ir šeimose, kuriose tikrai nėra celibato. Tai visų problema, nesvarbu, su celibatu ar be.“

A. Fisheris pareiškė, jog bet kokios pastangos sustabdyti išpažinčių praktiką Australijoje „pakenktų visiems katalikams ir stačiatikiams, ir nemanau, jog galėtų padėti kokiam nors jaunam žmogui.“

Vyskupas atsiprašė seksualinią prievartą patyrusių aukų ir pripažino, jog tai „pakirto platesnės bendruomenės pasitikėjimą Bažnyčia.“

Kitas aukštas šalies Katalikų Bažnyčios hierarchas Melburno arkivyskupas Denisas Hartas pritarė A. Fisherio pozicijai. Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje arkivyskupas sakė, kad negalėtų atskleisti per išpažintį klausykloje jam atskleistų dalykų, bet „yra įsitikinęs, jog jeigu žmogus išpažintų man tas baisias nuodėmes, aš jam nesuteikčiau išrišimo kol jis nesikreiptų į atsakingas tarnybas“.

Monasho universiteto Melburne sociologijos profesorius Gary Bouma CNN žurnalistams sakė, jog Katalikų Bažnyčioje kils pasipriešinimas, tačiau pokyčiai yra tikėtini ir „tikrai įmanomi“.

„Šio tyrimo metu mes girdėjome pačius baisiausius liudijimus apie išnaudojimą ir Katalikų Bažnyčia žino, kad turi pasikeisti po tokių pareiškimų. Nebus lengva ir kils didelis pasipriešinimas, tačiau galų gale mes galime pamatyti pokyčius“, – sakė G. Bouma.

Nors ši ataskaita neturi jokios juridinės galios, tačiau ji ragina Australijos arkivyskupus reikalauti pokyčių Vatikane per Vyskupų konferenciją ir spausti Bažnyčią rodyti, jog ji gali keistis.

Apkaltintas kas dešimtas

Nuo 2012 metų vykdyto tyrimo faktai šokiravo australus ir atskleidė išnaudojimo mastus šalies religinėse ir valstybinėse institucijose: bažnyčiose, jaunimo grupėse, priežiūros namuose ir mokyklose.

Šių metų sausį komisija paviešino statistiką, kad 7 proc. Australijos katalikų kunigų buvo kaltinami seksualiniu vaikų išnaudojimu religinėse organizacijose. Kai kuriuose vienuolynuose, net 40 proc. vienuolių tapo įtariamaisiais.

The Final Report of the Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse was delivered to the…

Posted by Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse on Thursday, 14 December 2017

Keli aukštas pareigas katalikiškose organizacijose užimantys žmonės jau atsiprašė dėl tyrimo išvadose paskelbtų duomenų. Penktadienį Katalikų Bažnyčios tiesos, teisingumo ir gijimo tarybos vadovas Francis Sullivanas pareiškė, jog rekomendacijos yra „labai jautrios ir praktiškos“.

„Dabar Bažnyčios vadovybė privalo parodyti, jog priima šiuos pasiūlymus ir atskleistus duomenis rimtai ir yra pasiryžę greitai įgyvendinti pasiūlymus“, – sakė F. Sullivanas.

Buvęs kunigas profesorius Desas Cahillas, kuris dirbo tyrimo konsultantu, CNN pareiškė, jog rekomendacijos yra „reikšmingos“.

„Ši ataskaita sukrečia Katalikų Bažnyčią ir tai pirmas kartas, kai valdžios vykdytas tyrimas prašo privalomo celibato panaikinimo“, – teigia D. Cahillas.

Tyrimas buvo pradėtas dar 2012 metais, kai tai įsakė padaryti tuometinė premjerė Julia Gillard. Jo metu buvo apklausta beveik 8 tūkst. seksualinio išnaudojimo aukų, policijai perduota beveik pustrečio tūkstančio bylų.

Australijos vyriausybė paskelbė, jog skirst 40 mln. JAV dolerių paramą vaikų seksualinio išnaudojimo aukoms, įskaitant 150 tūkst. dolerių galinčias siekti asmenines kompensacijas.

www.alfa.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus