“Sodra” duoda laiko PSD skolininkams

Valstybinis socialinio draudimo fondas (VSDF, “Sodra”) skelbia laikinai, bent vieną mėnesį, nevykdysiantis skolų išieškojimo iš privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos nesumokėjusių Lietuvos piliečių. Pasak “Sodros”, sausį paskelbtas perspėjimas dėl išieškojimo davė rezultatų ir per mėnesį leido surinkti dalį įmokų.

Kaip teigė “Sodros” direktorius Mindaugas Sinkevičius, bent 50 tūkst. asmenų suskubo imtis veiksmų, dalis jų sumokėjo įmokas.

“Turime apie 250 tūkst. asmenų, kurie skolingi sveikatos draudimo įmokas, mes matome gana ženklų pokytį per mėnesį laiko. Iki gruodžio 31 d. tokių prievolininkų buvo apie 300 tūkst. Už juos niekas nemokėjo, arba jie patys nemokėjo, nors buvo nuolatiniai Lietuvos gyventojai. 30 tūkst. asmenų patys sumokėjo ir per sausio mėnesį gavome apie 3 mln. eurų sveikatos draudimo įmokų”, – Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje penktadienį sakė M. Sinkevičius.

Pasak “Sodros” direktoriaus, dar apie 20 tūkst. žmonių pateikė formas, kad jie buvo drausti kitoje Europos Sąjungos (ES) šalyje, arba deklaravo, kad buvo 2016 m. išvykę. Kol kas tie dokumentai apdorojami, išieškojimo sankcijos nebus taikomos. Tuomet, veikiausiai po vasario, visuomenė bus informuota, ar prasidės išieškojimas iš tų asmenų, kurie nepateikė duomenų.

M. Sinkevičiaus žodžiais, didžiausia problema ta, kad dalis išvykstančiųjų dėl įvairių priežasčių nedeklaruoja savo išvykimo. Jis priminė, kad skola gali išnykti, jeigu asmuo buvo draustas ES.

“Tą skolą galima panaikinti, jeigu įrodote, kad kitoje ES šalyje, arba Norvegijoje, Šveicarijoje, esate draustas už tą laikotarpį, bet tam reikia pateikti duomenis. Per visą vasario mėnesį lauksime tų dokumentų, įrodančių, kad asmenys buvo drausti tose šalyse sveikatos draudimu”, – sakė M. Sinkevičius. Jis pridūrė, kad standartinės formos (anglų, vokiečių ar prancūzų kalba) “Sodroje” priimamos ir jų versti į lietuvių kalbą nereikia, užtenka atsiųsti nuskenuotus dokumentus elektroniniu paštu.

Fondas ragina gyventojus deklaruoti savo išvykimą kaip galima skubiau. Deklaravimą galima atlikti per elektroninės valdžios vartus internete.

“Sodros” direktorius taip pat atkreipė dėmesį į piliečių kontaktų trūkumo problemą. Esą fondas teturi apie 50 tūkst. PSD skolininkų elektroninio pašto adresus. Tie asmenys ir gavo tiesioginius raginimus e.paštu sumokėti skolas, likusieji iš 300 tūkst. asmenų buvo informuoti “Sodros” gyventojų aptarnavimo sistemoje. Vis dėlto gyventojai raginami registruotis “Sodros” sistemoje ir palikti savo kontaktus. M. Sinkevičius kartu paaiškino, kad šiuo metu “Sodra” sulaukia 8-9 tūkst. interesantų skambučių, bet pajėgi aptarnauti vos 5 tūkst. skambučių.

Bendra 300 tūkst. skolininkų siekė 80 mln. eurų, didžioji dalis jų – iš Lietuvos išvykę, tačiau niekur to nedeklaravę asmenys.

ELTA primena, kad sausio pabaigoje “Sodra” paskelbė ketinanti iš PSD įmokų nesumokėjusių asmenų nuo vasario pradėti išieškoti skolą priverstiniu būdu, nebent skolininkai ją spėtų padengti iki sausio 31 dienos. Skelbta, kad 20 tūkstančių asmenų 11-12 mėnesių vėluoja susimokėti PSD įmokas. Jų bendra skola – 5,7 mln. eurų.

 

Eltos korespondentas  Vytautas Budzinauskas

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus